Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel

Mida teha enne ja pärast orkaani või suurtormi?

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Kaja Koovit
Copy
Torm.
Torm. Foto: SCANPIX

Mida peaks tegema orkaaniks või suurtormiks valmistudes ja kuidas käituda pärast seda, vastab TTÜ energeetikateaduskonna dekaan, professor Arvi Hamburg.
 

Mida võiks teha orkaaniks valmistudes? Soetada isiklik elektrigeneraator, tuulegeneraator, grillahi?

Kui oled hankinud kena mereäärse koha elamiseks, on tore – vaatad silmapiiri, unistad suurelt, südantsoojendavad maalilised päikeseloojangud – elu nagu muinasjutus.
Kuid üsna tihti ja just kõige ilusamal hetkel ilmub muinasjuttu kuri nõid, lõhub kõik ilusa ja teeb elu põrguks. Seda ohtu peame mereveeres alati tunnetama, ilu ja valu on tasakaalus.
Maismaal katsub maru jõudu meie kätetööna valminud ehitistega, teeb karmi kvaliteedikontrolli, nõrgemad sõlmed ja tervikud, sh ka praagi lennutab laiali ja laastab looduslikku kooslust. Kuid ikkagi saame end kaitsta, optimeerime laastamistöö võimalikke tagajärgi, kasutame vastupidavamaid materjale, suurendame tugevusvaru, infrastruktuuri peidame ehk üldse maa sisse.
Kui tormtuul toob ka vee kaasa, siis pole pääsu. Siin ei aita kallimaid ja tugevamaid ehitised. Üsna keeruline on ette kujutada elamiskõlbulikku laevmaja, või veelgi hullem, allveelaev-maja. Vettpidavad hooned ja ehitised oleksid ka üsna kentsakad.
Siit ka energiavarustuse hädad. Kui tuul ei murra maha looduse meelevallas elektriõhuliine ja –seadmeid, siis vesi neutraliseerib isolatsiooni. Tekivad lühised, tulekahjud, töötavad kaitseseadmed, elekter lülitub välja. Elektrivarustuse taastamine eeldab kahjustunud seadmete remonti või vahetamist ja isolatsiooni kuivamist, isoleerivate omaduste taastumist. Mõistagi võtab see kõik aega.
Kuidas end kaitsta?


Oma elektrigeneraator keldris võib küll mõni aeg majale elektrit anda, kuid kokkupuutes veega on see tõsiseks ohuks teie elule. Seega kui maja pole just vesiehitus ja veekindel, ei tasuks hetke heaolu nimel eluga riskida.
Ka oma tuulik ei aita. Kui marutuul teda sootuks minema ei vii, siis tugeva tuulega tuulik ei saa töötada.
Jääb üle vaid taskulambi patareidele või paremal juhul akulambi valgusele loota ja söögivalmistamiseks sobib hea puuküttega pliit. Aitab ka grillahi, saab suupoolist ja valguskuma.
Inimene pole kõikvõimas, loodust me üle ei kavalda ja piisavat kaitset stiihia vastu pole me suutelised ehitama.

 Mis on kõige olulisem teha või tegemata jätta pärast orkaani lahkumist? Näiteks pärast orkaani Sandy taandumist USA idarannikult?

Esmane on vee ärajuhtimine ja purustuste kõrvaldamine – seda igaüks oma pädevuse ja kohustuste piires.
Koduomanikul tuleks ette võtta oma majapidamises juhtmete ja torude ülevaatamine, hoonete tuulutamine ning kuivatamine. Mahalangenud elektrijuhtmeid, liinidele langenud puid või oksi ei tasuks ise kõrvaldama hakata. Kui liinijuhtmed on pinge all, on elektrilöögi saamise tõenäosus suur, sealt ka oht elule.
Avaliku võrgu elektrivarustuse taastamise kiirendamisele aitab kaasa kahjustatud hoonete elektriseadmete eraldamine elektrivõrgust. Kõik need õpetused kehtivad ka meie kallis kodukandis võimalike ekstreemsete loodusnähtuste järgsel toimetamisel.

Mis on suurim kahju, mida üks orkaan energeetiku arvates võib korda saata?
Kõige suurem kahju on loomulikult oht inimelule, kuid majanduse ja tehnoloogia vallas
suurima kahju tekitab energiakatkestus, sest:
• hulk tooteid ja teenuseid jääb andmata,
• juhtimissüsteemide tõrgetest tekkivad korratused,
• elektritranspordi mittetoimimisest tekkiv kaos,
• rikneb või rikutakse tehnoloogilist protsessi,
• tavapärase elurütmi taastamine on aeganõudev protsess.

Tagasi üles