Projekti BuildEst raames läbiviidud uuringu «Ehitusharidus ja ehitustööjõud Eestis» leidis, et ehitusettevõtetes on ligi pooled töölistest erialase hariduseta.
Pooled ehitajad on erialase hariduseta
Uuring näitas, et ehitusharidusega tööjõu hulk kahaneb kiiresti, sest haridussüsteemist suundub igal aastal tööturule üha vähem noori. Oluliseks probleemiks on ka oskustööliste väljaränne kõrgema palgatasemega lähiriikidesse, mis toob kaasa terava tööjõu puudujäägi Eesti ehitusettevõtetes.
«Haritud tööjõu osakaalu vähenemise puhul on oht, et ehitussektorisse jääb arvestatav hulk vajaliku oskusteabeta töötajaid, mis omakorda mõjutab ehituskvaliteeti ning sellest tulenevalt ka energiatõhusate lahenduste elluviimist. BuildEsti käigus kaardistatakse olulisemad hoonetega seotud energiatõhususe alased kompetentsid, mis peaksid tulevikus olema osa ehitustööjõu oskusnõuetest,» sõnas BuildEst projektijuht Triin Väljataga.
Uuringu kohaselt on energiatõhususele suunatud kompetentside arengus võtmetähtsusega ehitusvaldkonna kutsestandardite täiustamine, mis on aluseks nii kutseõppe riiklike õppekavade uuendamisele kui ka täienduskoolituste pakkumisele.
Hetkel puudub ülevaade, kui palju ja milliseid energiasäästuga seonduvaid teemasid õppetöös käsitletakse. Valdkonna edendamiseks on väga oluline koostöö kõrgkoolidega, koolitused kutseõpetajatele ning õppe- ja juhendmaterjalide koostamine ja õppemetoodikate väljatöötamine.
Projekti BuildEst eesmärk on koostada Eesti ehitusvaldkonna täiendusõppe ja koolituse tegevuskava aastani 2020.