Omanike keskliidu volikogu liige Priit Värk, nõustamise kõrval on teine oluline valdkond, millega tegelete lobi tegemine ametkondades. Kas järgmisel aastal on näiteks eramajade omanikel lootust saada renoveerimistoetust?
Tegelikult oli valitsusprogrammis eramajadele toetuse andmine 2014. aastal, aga õnnestus saada juba tänavu. See on suur asi. Kortermajad said ju toetust juba varem, aga seda kasutati tollal üllatavalt loiult. Asjad on käinud nagu koolidiskol – algul ei saanud vedama ja pärast pidama. Tänavu said toetused väga kähku otsa.
Nüüd on puhkenud paras paanika seoses elektrituru avanemise ja oodatava hinnatõusuga. Kuidas inimesi rahustate?
Ehkki asi oli pikalt ette teada, jõudis elektrituru avanemine reaalselt inimeste teadvusse kolm või neli nädalat tagasi, kui Eesti Energia tõi oma hinnapaketid avalikkuse ette. Praegused arvestused näitavad, et elektriarve tõuseb ligikaudu 20 protsendi võrra. Meie põhisõnum oma liikmetele on lihtne: tarbige targalt ja olge nõudlikud. Vaadake, kui suur on teie tarbimine, ja valige sobivaim elektrimüüja.
Turu avanemise eesmärk peaks olema vaba konkurents, mis peaks hinda langetama. Samas pole üheski riigis, kus on vabaturule mindud, toimunud hinnalangust. Põhjuseks on varasem riigitoetus. Teiseks ei vali sugugi kõik endale müüjat. Soomes ja Rootsis on seda teinud vaid 20 protsenti tarbijaist ja 80 protsenti kasutab nõndanimetatud üldteenust, mida pakub võrguettevõtja. Meie soovitame inimestel siiski valida, lootuses, et kunagi ikka tekib mingi konkurents ettevõtete vahel.