Päevatoimetaja:
Sander Silm

Lugeja küsib: kuidas käib ühisvara jagamine abielu ajal?

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Liis Velsker
Copy
Perekond. Illustratiivne foto.
Perekond. Illustratiivne foto. Foto: SCANPIX

Lugeja soovib teada, kuidas jagada ühisvara siis, kui lahutada veel ei kavatseta.

Lugeja selgitab: «Plaanis on lahku kolida ja samal ajal jagada ära ühisvara - maksaksin abikaasale poole vara väärtusest ja ühisvara muutuks minu lahusvaraks koos eluasemelaenuga. Saadud summa eest ostaks abikaasa endale võlavaba elamispinna. Abielu me veel esialgu lahutada ei kavatse, kuid kui asi siiski selleni viib, võiks seis olla selline, et mingit jagamist enam vaja ei oleks. Mida sellise plaani korral tegema peaks?»

Vastab vastused.ee leheküljel advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid advokaat Kairi Pobbul

Kui abikaasadel on varasuhteks varaühisus, siis on seda varasuhet võimalik lõpetada abieluvaralepinguga, mis peab olema notariaalses vormis. Abieluvaralepinguga kehtestavad abikaasad muu seaduses ettenähtud abieluvarasuhte.

Teie situatsioonis soovitaksin varalahususe režiimi. Varalahususe korral käsitatakse abikaasasid varalistes suhetes isikutena, kes ei ole teineteisega abielus. Enne vararežiimi muutmist omandatud vara on teil võimalik jagada alates varasuhte lõppemisest ehk abieluvaralepingu sõlmimisest või kohtus.

Ma ei laskuks antud hetkel sügavamalt teemasse, kuidas te oma konkreetset vara jagate ja kas ühel või teisel poolel tekib kohustus maksta ühisvara arvelt enamsaadult kompensatsiooni teisele abikaasale, sest see eeldaks sügavamat õiguslikku analüüsi.

Kui abikaasad on varasuhteks valinud varalahususe režiimi, jäävad kehtima abielu üldised õiguslikud tagajärjed.

Tagasi üles